İnsandan insana kan ve vücut sıvılarıyla bulaşıyor. Uzmanlardan o şehirlerde yaşayanlara kritik uyarı

Uzmanlar, çoğunlukla Mayıs ve Eylül ayları arasında sıklıkla görülen ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını insanlara bulaştırabilen kenelerin ısırığı sebebiyle hastanelere başvuran vatandaşların arttığını vurguluyor.

Özellikle Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Erzincan ve Erzurum gibi şehirlerde kene vakalarının sıklıkla görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları dış mekanlarda dikkatli olma noktasında uyarıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde görev yapan Doç. Dr. Aslı Haykır Solay, konu hakkında yaptığı açıklamada, kenelerin insan vücudunun her yerine tutunabileceğini aktardı ve “Kene salyasında anestezik bir madde vardır ve bunu hissetmeyiz. Bu nedenle piknik, hayvan bakımı gibi riskli bölgelere giderken mutlaka uzun kıyafetlerin giyilmesi gerekir. Açık renkte ve vücudu örten kıyafetler giyilmeli.” ifadelerini kullandı.

Riskli bölgelerde çıplak ayakla dolaşılmaması gerektiğini ifade eden Solay, “Orada bulunulan süre içerisinde koruyucu kıyafetler bulunacak ve zaman zaman da vücut kene var mı yok mu diye kontrol edilecek” uyarısında bulundu.

Solay, riskli bölgelerden uzaklaştıktan sonra vatandaşların vücutlarını kontrol etmesi gerektiğini ifade etti ve “Kene tespit ettiysek eğer ve vücudumuza tutunmamışsa kapalı bir kutuya koyup bertarafı sağlanmalı.” ifadesini kaydetti. Vücutta kene görülmesi halinde kesinlikle elle çıkarılmaması gerektiğinin altını çizen Solay, “Başından tutularak çıkarılması lazım çünkü elle tutulduğu zaman kenenin parçalanma ihtimali var ve virüsü dışarı çıkarma ihtimali var” dedi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsünün; ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, yaygın kas ağrıları ve kanama gibi belirtilere yol acıktığını aktaran Solay, “Belirtilerin hepsinin birden olmasına gerek yok. Riskli teması olan ya da hasta bir kişiyle temas öyküsü olan bireyde bu belirtilerden herhangi birinin olması halinde mutlaka doktora başvurmalıdır.” ifadelerini kullandı ve belirtilerin ortalama 1- 3 gün arasında ortaya çıktığını ifade etti.

Solay, virüsün hastadan hastaya bulaşma durumunda ise belirtilerin, 5 ila 6 günde görüldüğüne dikkat çekerek, hastaların 14 gün boyunca takip dilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kene ısırmasının ardından KKKA virüsünün, insandan insana kan ve vücut sıvılarına temas yoluyla bulaştığını vurgulayan Solay, “Solunum yoluyla bulaş net olarak kanıtlanmamıştır ama kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaştığını biliyoruz. Bu nedenle hasta kişilerin çıktılarına temas etmemek lazım. Bu şekilde bulaşan vakalar var.” açıklamasını yaptı ve hastalık geçtikten sonra virüsün idrar yoluyla atılmasının 6 hafta sürdüğünü ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x