Asgari Ücrete Zam Talep Etmesi Beklenen İsim, Bu Koşullarda Gerek Olmadığını Açıkladı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı ziyaret ederek, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına dikkat çekti. Atalay, dünyanın bu zulme sessiz kaldığını vurgulayarak, Bakan Işıkhan’ın asgari ücrete artış yapılmayacağı açıklamasını eleştirdi.

ATALAY’DAN NET MESAJ: ENFLASYONU DURDURMADAN…

Atalay, “Enflasyonu durdurmadan, tabiri caizse küpün altını kapatmadan küpün üzerine istediğiniz kadar suyu doldurun, kısacası parayı verin paranın bir hükmü kalmıyor. Bunun için biran evvel küpün altını kapatmak lazım, enflasyonu durdurmak lazım. Ondan sonra da toplumun alım gücünü belirli bir noktaya çekmek lazım” şeklinde konuştu.

1 MAYIS PROGRAMINDA VERGİ GÜNDEMİ

Atalay, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün bu yıl Bursa’da düzenleneceğini belirterek, “Bu programda ana gündemimiz vergi olacak. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması lazım. İşçiler ocak ayında aldığı ücreti iki ay sonra vergi kesintileri nedeniyle alamıyor. Bununla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç var. Bu işçiyi de memuru da ilgilendiriyor. Sene başında alınan 20 bin lira, sene sonunda 16 bin liraya düşüyor. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok” dedi.

ATALAY’DAN ÇAĞRI: ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART

Atalay, “Türkiye’nin bir anayasa değişikliğine ihtiyacı olduğunu” vurgulayarak, “17 milyon işçinin olduğu ülkede, 2,5 milyon işçi sendikal örgütlü. Bu kabul edilir bir rakam değil. Bu savunabilecek bir rakam değil. Sendikalar Yasası, 12 Eylül’den kalan, darbe anayasasından kalan bir düzenleme. Anayasa değişikliğine esas işçilerin ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x